2015 Barcelona Film Festival Winners

Congratulations to the 2015 Barcelona Interenational Film Festival Winners and Official Finalists. 

El Rey Awards

Grand Jury Prize Narrative Film: The Right to Remain Silent  directed by David Hennessy                                                 
Grand Jury Prize Documentary:  Billy Mize and the Bakersfield Sound directed by William J. Saunders
Special Jury Prize Narrative Film: Time and Place directed by Michael Henry
Special Jury Prize Documentary: I Go Forward directed by Kaila Taylor                                       
Special Jury Prize Screenplay: Heneral Luna directed by Bianca Balbuena

El Rey Award for El Espíritu de España: GOW directed by Manuel Munguia
El Rey Award for Excellence in Cinematography:
Stones From The Desert directed by Bruno Jubin, Max Olivier Jubin
El Rey Award for Excellence in Film Direction:
Tekuani, The Golden God directed by Sergio Sanchez Suarez
El Rey Award for Excellence in Film Editing:
The Preppie Connection directed by Joseph Castelo

El Rey Award for Excellence in Documentary Narrative Filmmaking: The Tentmakers of Cairo directed by Kim Beamish        
El Rey Award for Excellence in Documentary Short Filmmaking: The Park in Ramallah directed by Philip Hopper
El Rey Award for Excellence in Dramatic Narrative: It's Us directed by Colin Thompson
El Rey Award for Excellence in Experimental Filmmaking: From a Pimple to Nirvana directed by  Amorn Harinnitisuk

El Rey Award for Excellence in Short Filmmaking: White Lock directed by Mark Datuin
El Rey Award for Excellence in Music Video Production: Can't Give Up on You directed by Fiona Cochrane
El Rey Award for Excellence in Student Filmmaking: Fickle directed by Mansi Kumar
El Rey Award for Excellence in Animation: Meanwhile directed by Stephen McNally
El Rey Award for Excellence in Acting in a Lead Role: 
El Rey Award for Excellence in Acting in a Supporting Role: 
El Rey Award for Excellence in Narrative Short Filmmaking:  Excuse me, while I disappear directed by Michael MacGarry

The Gold Lion Awards

The Announcement directed by Laure Hassel
Welcome Home Emma-Rose directed by Miriam Heard
Perfect World directed by Federico Gutiérrez
Jobwatch directed by Yoong Wah Alex Wong
What's A Lover To Do directed by Scott Martin
The Urban World directed by Warren Bass
The Perfect Drug directed by Artem Makarevich
The Bookseller of Berne directed by Andrea Leila Kuehni
Vida Propia directed by Sarah Garrahan
My Don Quixote directed by Tomasz Kampioni

The Castell Awards

Ocean directed by Stephanie Maxwell
Alegria - A Humanitarian Expedition directed by Christoph von Toggenburg
Curious directed by Dave Krunal
Dinner's served directed by Tony Partamian
Gramatik - Brave Men feat. Eskobars directed by Joe Zohar
The Sum Total of Our Memory directed by Barbara Klutinis
Freedom From Choice directed by Tim Delmastro
Stolen Light directed by Riccardo Sai
Every picture is an empty picture directed by Christoph Faulhaber
Stero Cargo Culte directed by Lacour Benjamin

Official Finalists

Boys With Broken Ears directed by Nima shayeghi
Zuzumi directed by Long Li, Mengyi Xu
Inheritance, Italian Style directed by Doug Bremner
Capsized directed by Brandon M. Freer
Revolution Y directed by Isaac Hoff
When the Dogs Bark directed by Rafael Farina
In the sky directed by Dries Meddens
Light Stand-In directed by Alexandre Triaca
Silken Luna directed by Jim Hard
Black Raven directed by Aleksander Sakowski

Screenplay Competition

Grand Jury Prize: Dreamwalkers written by Michelle Daniel
Special Jury Prize: Repercussions written by Zachary V.
1st Place: Father written by Polina Linberg
2nd Place: Devil's Valley Justice written by Harold L. Brown
3rd Place: Hold It written by Marina Bortnik
4th Place: Attic Ashes written by Lorraine Portman
5th Place: Home Fires Burning written by Anders Vacklin

Official Finalists

Caballeresa del Sol written by Ana Maria Rodriguez
D. T. written by Ken Comer
Peru written by Mark Axelrod
The Wind Riders written by Jeffrey Ryback
Stages written by Ron Podell
The Exile written by Gustavo Adrian Garzon
The Italian Spy written by Pim Hendrix
The Drava150 written by Ronald McQueen
Sofi's Journey written by Jonathan LaPoma
Jumpa’s Eating Rice written by Amorn Harinnitisuk

Honorable Mentions

Dreams of Passion written by Ken Mora
Peony Pavilion written by Yao Lu
Hit Somebody written by Mike Barbagallo
20/20: Search for Independence written by Harold L. Brown
Red Ivory written by Larry Thomas
Dead Bloodline written by Gregory P Wolk
I Love You Kristi Miller written by Scott Martin
Tree House written by Jay Mullings
Gary written by Nora Rosenthal
Po Magnus written by Daniel O'Neill

 

Join Our Mailing List

 





 

Copyright Barcelona Film Awards. All rights reserved.

Follow Us

facebook twitter